لطفا خودتان را معرفی کنید: ( نام. رشته و مقطع تحصیلی. شهر محل تولد. نام دانشگاه. المپیادی یا جشنواره‌ای؟ چه دوره‌ای؟ وضعیت شغلی؟ )
به نام خدا، محمد فرهادپور هستم دانشجوی ترم دوم نانومواد و ماینور MBA دانشگاه شریف. مدال طلا و نقره دوره چهارم و پنجم المپیاد نانو. به طور خلاصه از کارهای پیشین من در کانون می توان به دبیری کارگروه ارتباطات و شورای سیاست گذاری، تدریس چند کارگاه المپیاد و تولید محتوا برای کانال باشگاه نانو و ماهنامه زنگ نانو اشاره کرد.
لطفا در مورد فعالیتهایی که در حال حاضر در حال انجامش هستید توضیح مختصری بدهید.
در حال حاضر بیشتر درگیر انجام پروژه ارشدم هستم. پروژه ارشد من درواقع ادامه پروژه کارشناسی من هست که در شرکت پارساپلیمر شریف روی نانوکامپوزیت های رسانای الکتریکی به سفارش شرکت ایران‌خودرو کار می‌کردم. البته ارتباط بین پروژه دانشگاهی من و شرکت پارساپلیمر به واسطه دکتر باقری که استادراهنمای من و رئیس هیئت مدیره شرکت هستند می‌باشد که به واسطه کارآموزی که در شرکت گذراندم و موفقیت آمیز بودن پروژه‌ام این فرصت را پیدا کردم تا این پروژه را با تیم تحقیق و توسعه شرکت انجام بدهم.
یکی دیگر از فعالیت‌هایی که درگیرش هستم، پروژه آسترهای پلیمر-فلز آسیاهای نیمه خودشکن هست که به صورت گروهی و در قالب طرح احمدی روشن بنیاد ملی نخبگان در حال انجام آن هستیم. انشاءالله تا انتهای شهریور قرار است نمونه اولیه را در قالب طرح احمدی روشن تولید کنیم و بعد از آن با کارخانه مس سرچشمه قرارداد ببندیم و ساخت نمونه صنعتی را جلو ببریم.
همچنین با یکی از دوستان به دنبال شروع تولید کامپوزیت‌های چوب-پلاستیک با همکاری یکی از واردکنندگان چوب هستیم که فعلا به علت مشکلات واردات چوب متوقف مانده است.

در طول مسیرتان با چه موانع و سختی‌هایی مواجه بودید؟ از چه سازمان‌ها و یا چه افرادی کمک گرفتید؟
شاید مهمترین مانعی که همواره جلوی خودم میدیدم و همچنان میبینم مانعی ذهنیست که می گوید امیدی به آینده نیست و فلان کار شدنی نیست و … . بودن در کنار خانواده و دوستانی که ناامید نیستند و از تلاش نمی‌ایستند مهمترین عاملی بوده که کمک می‌کند من هم ناامید نباشم و تلاش کنم.
چه اشتباهاتی داشتید که اگر برگردید از انجام آنها صرف نظر می‌کنید؟
اگر از این دید نگاه کنیم که آیا تصمیماتی که در لحظه با توجه به شرایط لحظه گرفته شده است درست بوده یا یک اشتباه بوده، مورد بزرگی به ذهنم نمی‌رسد.
چه فعالیت‌هایی انجام دادید که اگر برگردید باز هم حتما انجام میدهید و الان از انجامشان خوشحال هستید؟
خب فعالیت‌های زیادی بوده است. به تناسب جمعمان، به شرکت در المپیاد نانو و بعد از آن فعالیت در کانون بهتر است اشاره کنم. واقعا حضور در کانون از صفر آن و مشارکت در شکل دادن سازمان و فعالیت‌های آن تجربه گران‌قدری بود که به عنوان یک دانش‌آموز تازه واردشده به دانشگاه اصلا اهمیتش را نمی‌دانستم و ممکن بود اوایل یا اواسط راه حضورم کمرنگ می‌شد. الان از اینکه این فرصت را از دست ندادم واقعا خوشحالم.
چه کارهایی بوده که به هر دلیلی نتوانستید انجام بدید ولی اگر برگردید حتما انجام می-دهید؟
حدود ده ماه میشود که به صورت جدی ورزش می‌کنم (نه خیلی جدی البته! ۸ ساعت در هفته). قبل از آن فکر می‌کردم با محدودیت زمانی مواجهم و ورزش کردن باعث میشود مجبور باشم از کارهای دیگه‌ام بزنم. ولی الان می‌بینم که اصلا فکرم درست نبوده و اگر برگردم عقب از همان سال اول دانشگاه به صورت جدی‌تر ورزش می‌کنم.
در طی مسیر چه چیزهایی به شما انگیزه میداد و باعث ادامه مسیر می‌شد؟
فکر می‌کنم مهم‌ترینش ارزشی باشد که برای خود مسیر قائلم. اینکه سعی شود کارها به نحو احسن انجام شوند. که البته نیازمند امید است!
علاقمند به فعالیت گروهی هستید یا فردی؟ در حال حاضر گروه دارید؟
کار تیمی را واقعا دوست دارم. به شرطی که تیم از اول حساب شده و با هماهنگی هم شکل بگیرد. در این صورت هم‌افزایی جمع واقعا باورنکردنیست! ولی اگر حس کنم این احتمال در تیم پایین خواهد بود کار فردی را ترجیح می‌دهم.
در حال حاضر برای طرح مربوط به آستر پلیمر-فلز یک تیم داریم که هر فرد با توجه به تخصصی که دارد یک بخش به خصوص کار را جلو می‌برد و همگی هم از کارهای هم اطلاع داریم و عملا هم‌افزایی که گفتم، به چشم دیده می شود. در کانون هم از زمانیکه دبیر بودم و بعد آن هم که عضو شورا بودم و الان هم که شورا مشورتی هستم، همواره کارها با همفکری و همکاری هم انجام می‌شد و می‌شود که فکر که می‌کنم به مرور زمان مفهوم تیم بودن ابتدا پدیدار شد و بعد هم پیشرفت کرد.
آیا با فعالیت های مختلف ستاد نانو در خصوص تجاری سازی یا زمینه فعالیت هایتان آشنایی دارید؟ چه کمک ها و تسهیل‌گری‌هایی بیشتر مورد نیازتان است؟
بله، یکی از پتانسیل‌های خوبی که اخیرا به واسطه مرکز ICAN ایجاد شده امکان انجام پروژه¬های هدفمند و مرتبط با نیازهای روز با حمایت مالی مرکز هست. فکر می¬کنم اگر این ایده عالی به خوبی مدیریت بشود و به خوبی افراد کارآمد را شناسایی و حمایت کنند پتانسیل بالایی دارد. به شخصه اگر پروژه ام با پارساپلیمر نبود و حمایت‌های شرکت را نداشتم حتما به سراغ مرکز ICAN می‌رفتم.
کانون برگزیدگان باشگاه نانو را از دید خودتان تعریف کنید و بگویید چه انتظاراتی از این مجموعه دارید و شما چه خدمتی می‌توانید برای آن انجام دهید؟
به نظرم کانون پتانسیل‌های خیلی زیادی دارد که تا الان یک درصد آن هم پدیدار نشده است و شکوفایی آن نیاز به درک پتانسیل و اهمیتش توسط اعضا و سپس همکاری دارد. کانون جایی است برای خود بچه‌ها تا مهارت‌هایی که شاید قبلا اصلا به آنها فکر هم نکرده باشند را یاد بگیرند. مهارت-هایی که خیلی مهم هست ولی از اهمیتشان غافلیم. من این شانس را داشتم که از اول در این جمع باشم و شکل‌گیری یک حرکت و نظام‌مندی آن را از نزدیک ببینم و در آن دخیل باشم. میشود با بودن در این جمع کانون خیلی از مهارت‌های ارتباطی و مدیریتی را به صورت عملی تمرین کرد و همچنین با آدم‌ها و طرز فکرهای مختلف آشنا شد و از همه مهم‌تر دید که فعالیتهای کانون برای بقیه مفید بوده و تاثیر مثبتی داشته است.
کلام آخر؟
خیلی ممنونم از شما که این مصاحبه را آماده کردید و کسانی که مصاحبه را می‌خوانند. می خواستم ازین فرصت استفاده کنم و بگویم که کارگاه‌های هم‌افزایی کانون کم‌کم به صورت جدی شروع به‌کار کرده است و می‌تواند بروز یکی از پتانسیل‌های خوب کانون باشد. هرموضوعی که در آن اطلاعات و تجربه دارید و فکر می‌کنید اطلاع از آن برای سایر اعضا مفید هست را می‌توانید در این کارگاه‌ها ارائه کنید. ایراد ارائه و شرکت در این کارگاه‌ها را به همه دوستان پیشنهاد می‌کنم.
برای آشنایی بیشتر با من و فعالیت هایی که انجام دادم میتوانید به پروفایل من در سایت کانون مراجعه کنید.

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

بعد از ثبت نام در سایت لطفا وارد حساب کاربری خود شده و اطلاعات پروفایل خود را تکمیل کنید.

اگر رمز عبور حساب کاربری خود را فراموش کرده اید لطفا نشانی ایمیلی که در موقع ثبت نام ارائه کرده اید را در کادر زیر وارد کرده و روی گزینه ادامه کلیک کنید.