لطفا خودتان را معرفی کنید: ( نام. رشته و مقطع تحصیلی. شهر محل تولد. نام دانشگاه. المپیادی یا جشنواره‌ای؟ چه دوره‌ای؟ وضعیت شغلی؟ )

به نام خدا

محمدامین کاتب صابر هستم دانشجوی ارشد بیوفیزیک دانشگاه تهران. دزفولی هستم (شاید ندونید که دزفول یکی از شهرهای شمال خوزستان هست!)

دوره سوم المپیاد دانش‌آموزی فناوری نانو مدال نقره گرفتم.

در حال حاضر به عنوان دانشمند داده ارشد (Senior Data scientist) تو بخش تحقیق و توسعه (R&D) شرکت علی بابا مشغول به کارم.

 

در مورد فعالیتهای جانبی درس و دانشگاه و جشنواره ها یا مسابقاتی که شرکت کردید نیز توضیح مختصری بدهید.

خب مسابقات زیادی بوده از دوره دبیرستان تا الان ولی شاید مهم‌ترین هاش  المپیاد نانو سال ۹۱، المپیاد زیست‌شناسی دانشجویی سال ۹۶ و دوره ششم مسابقه ملی باشند.

در المپیاد‌نانو مدال نقره گرفتم و در المپیاد دانشجویی زیست برگزیده مرحله اول و رتبه ۲۳ مرحله دوم شدم. مسابقه ملی هم بین دانشجوهای زیست شناسی دوم شدم.

 

شروع موفقیت های خودتان رو تقریبا از چه سنی میدانید؟

فکر می‌کنم که در ساختار آموزشی ایران موفقیت رو باید از دبیرستان به بالاتر در نظر گرفت چرا که قبل از آن به طور عمومی شاخص مناسبی برای تمایز آدم‌ها وجود ندارد.

برای من شاید بشود مبدأ تغییرات جدی رو از زمان المپیاد نانو دانست. آن زمان برای اولین بار شروع کردم برای یک مساله‌ی خیلی مهم تلاش کردم و نتیجه‌ی خوبش انگیزه و انرژی انجام کارهای بزرگ‌تر را برایم ایجاد کرد.

در طول مسیرتان با چه موانع و سختی هایی مواجه بودید؟ از چه سازمانها و یا چه افرادی کمک گرفتید؟

من معتقدم هر کسی توی زندگی سهمی از سختی‌ها را متناسب با توانش تجربه می کند و من هم از این موضوع مستثنی نیستم. شاید بتوان سختی‌های دوری از خانواده، فضای شلوغ خوابگاه‌های دانشجویی و شرایط سخت اقتصادی و کاری رو از مهم‌ترین مسایلی دانست که من به عنوان دانشجو با آنها مواجه بودم.

در مواجهه با این چالش‌ها من سعی کردم که منفعل نباشم و بعد از پذیرفتن چالش و شناخت ماهیتش سعی کردم که با روش‌های مختلف به حل کردن بپردازم. البته توی این مسیر تنها نبودم و کمک‌های و حمایت‌های خانواده، دوستان نزدیکم، برخی اساتید دانشگاه و نهاد‌هایی مثل ستاد فناوری نانو و باشگاه نانو خیلی به من کمک کرده است.

 

چه اشتباهاتی داشتید که اگر برگردید از انجام آنها صرف نظر می کنید؟

شاید بزرگترین اشتباه من توی دوران تحصیل پیش از دانشگاه این باشد که به خودم اعتماد نداشتم و نقاط ضعف و توانایی‌هام رو به اندازه‌ی کافی نمی‌شناختم. این باعث می‌شد ندانم در چه زمینه‌هایی دقیقاً استعداد دارم و چقدر می‌تونم تو هر کدومش جلو برم و موفق بشم.

اولین باری که توی دانشگاه با یک استاد به نسبت سخت‌گیر مواجه شدیم و به خاطرش مجبور شدم دو سه برابر حجم مطالعه‌ای که قبلاً توی یک هفته داشتم توی یک روز مطالعه کنم فهمیدم که چقدر تواناییم تو زمینه‌ی تحصیلی بالاست و بعد از اون سعی کردم حدود خودم را توی موارد مختلف بشناسم و ارتقاشون بدم.

 

چه فعالیت هایی انجام دادید که اگر برگردید باز هم حتما انجام میدهید و الان از انجامشان خوشحال هستید؟

در زندگی من لذت‌بخش‌ترین لحظه، لحظه‌ی شنیدن «آهان» بوده و هست. به همین دلیل همیشه تفریحات بچگی و بزرگسالیم حول محوری بوده که یک مساله‌ی جدید یاد بگیرم. بعد از این که دانشجو شدم با خودم قرار گذاشتم که این موضوع رو با جدیت بیشتری دنبال کنم و هر روز حداقل یک مساله‌ی جدید یاد بگیرم.

ایجاد عادت یادگیری مستمر چیزی بوده است که همیشه باعث پیشرفت اهداف من شده و از کار کردن روی این موضوع خیلی خوشحالم و اگه برگردم باز هم تلاش می‌کنم در خودم ایجادش کنم.

 

چه کارهایی بوده که به هر دلیلی نتونستید انجام بدید ولی اگر برگردید حتما انجام می دهید؟

فکر می‌کنم این مساله برای هر کسی متفاوت باشد. من که اگر بر می گشتم حتماً چند‌تا زبان زنده‌ی دنیا را با جدیت دنبال می‌کردم. مثلاً کنار انگلیسی زبان‌هایی مثل آلمانی و فرانسوی را هم دنبال می کردم. دلیلش هم اینه که الان توی شرایطی قرار گرفتم که برای پیشرفت، لازم هست تعاملات بین‌المللی داشته باشم و اهمیت دونستن زبان‌های خارجی برای این مورد به وضوح برام روشن شده است.

 

در طی مسیر چه چیزهایی به شما انگیزه میداد و باعث ادامه مسیر می شد؟

من برای انتخاب مسیرم توی زندگی از یک جایی به بعد سعی کردم خوب فکر کنم، خودم تصمیم بگیرم و مسولیت اشتباهاتم رو بپذیرم. این موضوع علیرغم همه‌ی سختی‌هایی که همراه با خودش داشت باعث می‌شد کارهایی رو انجام بدم که واقعاً دوستشون دارم. این موضوع بهم کمک می‌کند وقتی شرایط بر وفق مراد نیست کم نیارم؛ چون می‌دانم چرا شروع کردم و اهمیت اون کار خاص برای زندگیم چی هست.

علاوه بر این آدمایی که روزانه باهاشون در ارتباط هستیم تو این موضوع نقش مهمی دارند. معمولاً آدم‌ها یا با ما موافقند و بهمون حال خوب می‌دهند یا باهامون مخالفند و به دانش ما اضافه می کنن. من سعی کردم اتمسفر دورم رو از آدمهایی پر کنم که بودن باهاشون هم بهم دانش اضافه می‌کند هم حالم رو خوب می‌کند.

 

ایده فعالیت هایتان از کجا به ذهنتان رسید؟

من خیلی زود حوزه‌ی علاقه‌ام رو پیدا کردم و تمام تلاشم رو به صورت متمرکز روی اون زمینه گذاشتم. سعی کردم توی‌ زمینه‌ی تحصیلی و کاریم همیشه آدم به روزی باشم و تا حد ممکن آخرین اخبار فناوری‌ها رو دنبال کردم. دانستن سرفصل موضوعات جدید بهم پتانسیل فرصت‌های جدید را گوشزد  می‌کند و معمولاً منشأ ایده‌هام مطالعه‌ی به روز هست.

علاقمند به فعالیت گروهی هستید یا فردی؟ در حال حاضر گروه دارید؟

کار گروهی موضوعی هست که توی فرهنگ ما خیلی جا افتاده نیست و معمولاً نگاه ما این هست که به جای تقسیم وظایف و نگاه سیستمی به حل مساله مثل یک قهرمان عمل کنیم و بار کل را به دوش بکشیم. برای پروژه‌های کوچیک شاید بشه به صورت انفرادی عمل کرد ولی به محض اضافه شدن پیچیدگی‌های بیشتر نیاز هست که به سمت کار گروهی بریم.

من کار گروهی را دوست دارم و سعی می‌کنم در قالب گروه‌های کوچک کارم را جلو ببرم. در حال حاضر در علی بابا ما یک گروه ۵ نفره‌ایم که سعی می‌کند یک محصول جدید مبتنی بر علوم داده تولید کند و من از ماهیت این همکاری خیلی راضیم. علاوه بر این داخل دانشگاه هم برای درس‌های مختلف ما گروه‌های کلاسی کوچکی داریم که سعی می‌کنیم با همفکری مسایل رو حل کنیم و معمولاً جواب بهتری نسبت به انفرادی عمل کردن می‌گیریم.

 

آیا با فعالیت های مختلف ستاد نانو در خصوص تجاری سازی یا زمینه فعالیت هایتان آشنایی دارید؟ چه کمک ها و تسهیل گری هایی بیشتر مورد نیازتان است؟

ستاد نانو یکی از جاهایی هست که من توی بخش‌های مختلف زندگیم از حمایتش بهره‌مند شدم. چندتا پروژه‌ی مشخص بوده تا به امروز که ما توی قالب ستاد تعریف کردیم و به نتیجه رساندیم و ستاد تمام حمایت‌ها را برای بلوغ و به ثمر رسیدن این طرح‌ها انجام داده و از این جهت لازم می‌دانم که از اعضای محترم ستاد قدردانی کنم.

در حال حاضر با توجه به تغییر ادبیات کسب و کار توی ایران فکر می‌کنم رسالت ستاد نانو در قالب یک نهاد ترویجی، آموزش ماهیت این تغییرات و نحوه‌ی انطباق با اون‌هاست. به نظر من این آموزش و شبکه‌سازی نسبت به حمایت مالی اهمیت بیشتری دارد چرا که اگر اعضا راه و روش مذاکره و تعریف پروژه را یاد بگیرند می‌توانند از عهده‌ی مالی آن هم بربیایند.

کانون برگزیدگان باشگاه نانو را از دید خودتون تعریف کنید و بگویید چه انتظاراتی از این مجموعه دارید و شما چه خدمتی می‌توانید برای آن انجام دهید؟

به نظر من کانون برگزیدگان یکی از حرکت‌های بسیار خوب ستاد نانو در جهت شبکه‌سازی و پرورش تخصص‌هاست. انتظار می‌رود که یک حرکت متعالی مثل کانون برگزیدگان با راهنمایی و مدیریت درست بتواند منجر به خلق ارزش برای خودش و جامعه بشود. من هم به عنوان یکی از اعضای کانون برگزیدگان، این وظیفه را به دوش خودم می‌بینم که در جهت اهداف این مجموعه قدم بردارم و در فعالیت‌های مختلفش شرکت مستمر و فعال داشته باشم.

 

کلام آخر؟

تشکر می‌کنم از شما که این فرصت جذاب رو در اختیار من قرار دادید.

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

بعد از ثبت نام در سایت لطفا وارد حساب کاربری خود شده و اطلاعات پروفایل خود را تکمیل کنید.

اگر رمز عبور حساب کاربری خود را فراموش کرده اید لطفا نشانی ایمیلی که در موقع ثبت نام ارائه کرده اید را در کادر زیر وارد کرده و روی گزینه ادامه کلیک کنید.